Jakie nasiona owsa najlepiej plonują
Kiedyś było to zboże bardzo popularne w Polsce. Obecnie niestety owies został nieco zapomniany i jego uprawa systematycznie maleje. A szkoda, ponieważ zboże to wykazuje pewne ciekawe cechy, dzięki którym może być naprawdę wartościową uprawą.
Dlaczego warto zdecydować się na uprawę owsa?
Nasiona owsa mają kilka zalet, które sprawiają, że warto je uprawiać. Po pierwsze owies posiada własności fitosanitarne. Dzięki temu ma wysoką wartość jako przedplon. Ze względu na to, że jest odporny na część chorób może służyć do przełamywania negatywnych efektów zbożowych upraw monokulturowych. Nasiona owsa doceniane są w produkcji ekologicznej.
Zboże to przy dobrze prowadzonym zmianowaniu może w ogóle nie wymagać używania herbicydów. Wynika to z faktu, że owies jest bardzo konkurencyjny w stosunku do chwastów, co utrudnia ich rozwój. Nasiona owsa mają dużo mniejsze wymagania dotyczące gleby oraz warunków termicznych niż inne zboża. Dzięki bogatemu systemowi korzennemu może wyrastać nawet na słabych glebach i jest bardzo mało wrażliwy na pH podłoża. Może ono swobodnie oscylować w zakresie 4,5-7,2 bez szkody dla jakości i wielkości plonu.
Owies uchodzi za roślinę wymagającą niskiego nakładu kosztów podczas uprawy, a dodatkowo świetnie sprawdza się w żywieniu zwierząt. Doceniają go głównie hodowcy koni, ale sprawdzi się również jako pasza dla innych zwierząt gospodarskich.
Trudności związane z uprawą owsa
Niestety uprawa owsa nie jest pozbawiona wad. Nasiona owsa wydają niestety niski plon, nawet po wdrożeniu działań agrotechnicznych. Owies ma też niestety bardzo duże wymagania wodne. Cechuje go największe zapotrzebowanie na wodę ze wszystkich zbóż uprawianych w Polsce. Niedobór wody bardzo mocno wpływa na wysokość plonów. Niestety nasiona owsa są skupowane po bardzo niskiej cenie. Jest to czasem zaledwie połowa ceny skupu pszenicy.
Ponieważ jak wspomniano wcześniej owies nisko plonuje, to połączenie tych dwóch czynników daje dość niskie zyski. Należy również pamiętać, że zboże to jest bardzo wrażliwe na osypywanie. Czyli nie można go przetrzymać na polu po okresie żniw, ponieważ zacznie się osypywać.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy